Back to All Events

Kaula Márga - Šrí Vidjá - Maháganapati jantra arčana

Zveme na praktickou ukázku ortodoxního tantrického obřadu v souvislostech - s vysvětlením v podání šivaistického mnicha Martina Matsyendranátha Melounovského.

Skutečný tantrický obřad je hluboká a vysoce propracovaná věda, jež je současně i duchovním uměním, které zasvěcenci kultivují po několik, až mnoho životů. Cílem je "mókša" - osvobození se z pout karmy, jež vzniká z nevědomosti, neznalosti "jógy", to jest vědomé jednoty duše a boha, bez potřeby zřeknutí se prožitků a požitků "bhoga". Tím se tantra zásadně odlišuje od nižších duchovních cest, jež se za účelem dosažení jógy musí zříci bhogy. Ale stejně jako s užitím každého jedu v oblasti lékařství, je potřeba znát přesný poměr, dávkování a postup. Tak i v nedvojné Bhairava nebo Kaula tantře se při práci se smyslovými požitky pracuje dle velmi přesných postupů.

Tantra je vlna poznání, buď se vezete na vlně, nebo se vlna veze na vás. Pokud se, ale vlna veze na dotyčné osobě, mluvíme o vlně klamu "maya".

…tantrický obřad, to jest obnovení řádu, tanrická bohoslužba, nebo tantrická obět…, je hlavní formální pravidelná činnost všech tantriků. Krásné poetické vyjádření nejvyšších pravd, duchovní oslava bytí v božském vědomí. A zároveň i jedna z mnoha prověřených cest, jak se v tomto stavu nalézat.

Provedeme umírněnou "pravorukou" podobu obřadu s tím, že ze společenských a legálních důvodů nahradíme 5M a "vyjaya" jejich symboly. Princip a postup obřadu zůstává stejný. Vysvětlím plnou podoby obřadu s užitím 5M (madira, mamsa, matsya, mudra, maithuna).

Nukleární vědec Dr. Prahlad Shastri, později známý, jako Šrí Amritánandanátha z Devipuramu po průlomové přímé zkušenosti s bohyní Tripura Sundarí (a následujícím bohatém nepřerušeném toku duchovních zkušeností) opustil lukrativní pozici ve výzkumném středisku Tata institue v Bombaji, vrátil se do rodného Vishakapatnam, kde z vůle bohyně uprostřed džungle postavil zbrusu nový a jedinečný chrám Mahá Meru - Šrí Čakru obydlenou sochami všech bohyň, jež se nacházejí v mandale (v životní velikosti, přesně tak jak se mu zjevily ve vizích). Více podrobností na www.devipuram. com

Samotná bohyně mu nakázala, aby tradici odtajnil a šířil, tak aby se dostala k lidem.

Matsyendranáth je Guru džího student od roku 2012.

7.11. od 19:30

Akce se bude konat v prostoru Yoga shala Karlín, Křižíkova 16.

Cena: 200 Kč