Back to All Events

ZÁKLADY SANSKRTU + MEDITACE ČITT ŠAKTI PRAKRIJÁ - workshop Bindu Yoga Studio + Pohled_pracoviště


WORKSHOP BINDU + POHLED_PRACOVIŠTĚ =

18/10 ZÁKLADY SANSKRTU + MEDITACE ČITT ŠAKTI PRAKRIJÁ

22/11 ZÁKLADY JÓGOVÉ FILOZOFIE + INDONÉZSKÉ DECHOVÉ CVIČENÍ

Jóga spojuje, podobné vábí podobné, a zákon rezonance zkrátka funguje. A tak se stalo, že dvě spolužačky, absolventky oboru indologie – Gabriela Juhásová, zakladatelka Pracoviště_Pohled na Praze 7, a Barbora Hu, zakladatelka Bindu Yoga Studia  na Smíchově, se společně odhodlaly nejen porodit během jednoho půlroku dva syny a dvě studia, ale během toho následujícího uspořádat i dva společné workshopy, na půdě obou studií. Workshopy jsou vhodné pro všechny, kteří praktikují jógu, bez ohledu na stupeň pokročilosti, včetně těch, kteří ještě nezačali, ale začít chtějí, pěkně „od základu“.

1. WORKSHOP ZÁKLADY SANSKRTU A MEDITACE ČITT ŠAKTI PRAKRIJÁ

ZÁKLADY SANSKRTU 

Jak správně číst sanskrtské termíny v józe, jak je přepisovat do češtiny, jak zjistit správnou výslovnost a také jak vznikají názvy ásan a co znamenají ? Píše se jóga anebo yoga, je to Patandžali anebo Pataňdžali, byli jsme v ašrámu či v ášramu ? O tom si budeme povídat na chystaném workshopu, který je určen pro všechny jóginy, kterým správná výslovnost a gramatika není lhostejná, a kteří chtějí šířit odkaz starověkých mudrců v co nejvěrnějším podání. Naučíme se základní pravidla přepisu, skadby slov, vyhledávání v sanskrtském slovníku a popovídáme o správné výslovnosti.Tužku a papír s sebou.

lektor: Gabriela Juhásová (www.pohledpracoviste.com)

MEDITACE ČITT ŠAKTI PRAKRIJÁ – CONSCIOUSNESS AWAKENING TECHNIQUE 

Meditace jako cesta za mysl, jako proces i stav, který nemá cíl, je cílem sám sobě. Meditace Čitt šakti prakrijá – Consciousness Awakening Technique, je metodou rozšíření pozornosti, tak, aby meditaca přijala pozvání. Tato meditační technika spočívá v postupné aktivizaci  soustředěné pozornosti na třech úrovních:

hrubého těla / pránické úrovně (ovlivnění toku vitální energie a dechu) / úrovně mentální (mysl).

Meditační technika se dotýká několika prožitkových úrovní a může vyvolat poměrně intenzivní emocionální reakce. Čitt šakti prakrijá i proto disponuje silným terapeutickým potenciálem. Tato technika sestává z několika fází, počínajících rozcvičením těla, několika dechovými cvičeními, koncentrací mysli až k samotné meditaci. Končí se relaxací. Technika se traduje v dlouhé linii severoindických učitelů, a byla mi předána mým učitelem Dr.Ománandem. Meditační seminář je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilejší. Před seminářem se doporučuje alespoň 2 hodiny nejíst, vynechat černý čaj a kávu. Kontraindikace: těhotenství, akutní stav nemoci, hypertenze a silná hypotenze, glaukom, schizofrenie

lektor: Barbora Hu ( www.bindu-yoga.cz)

18/10 sobota 9:00 – 12:15 Pohled pracoviště

Cena: 750 Kč, / 1200.- oba workshopy

 

2. WORKSHOP ZÁKLADY JÓGOVÉ FILOSOFIE – RÁDŽA JÓGA A INDONÉZSKÉ DECHOVÉ CVIČENÍ TUNTUNAN MULIA

WORKSHOP ZÁKLADY JÓGOVÉ FILOSOFIE  – RÁDŽA JÓGA

Bloumáte nad tím, co je a není ÓM, kdo byl Pataňdžali, a v čem spočívá jógový univerzalismus? Chystaný workshop nám pomůže přiblížit kulturní kontext vzniku a myšlenkové pozadí jógového systému. Přeneseme se společně do doby autora Jógasúter rišiho Pataňdžaliho. Probereme se lidsky a srozumitelně jednotlivými stupni klasické jógy (rádža jóga), dotkneme se metafyziky čtyř knih Jógasúter. Dostatek prostoru bude věnován otázkám i volnému povídání k tématům workshopu.

lektor: Barbora Hu (www.bindu-yoga.cz)

INDONÉZSKÉ DECHOVÉ CVIČENÍ – TM (tuntunan mulia)

Dýchací cvičení jako prostředek k pročištění jemných drah (nádí) v těle, které vede k pročištění těla, vyladění jemného těla, uklidnění mysli, uvnitřnění a prohloubení vědomí. Učíme se zde vědomě pracovat s energií dechu a energií, kterou toto cvičení zesílí a nastartuje s cílem uvědomění si naši pravé přirozenosti – satčitánanda (bytí-vědomí-blaženost). Přesouváme pozornost od těla hrubohmotného, k jemnějším formám našeho bytí, které se snažíme si uvědomit a rozlišovat. Velice účinná technika pomocí které také dokážeme léčit neduhy těla a mysli nejenom nás ale i lidí v naši blízkosti. Jedná se o unikátní techniku od mého mistra ze střední Jávy, kterou v Evropě učí už jenom jeden člověk v Nizozemsku. Kontraindikace nejsou známy, jelikož tuto techniku lze přizpůsobit individuálním možnostem. Vyžaduje se jemně zvýšená ohebnost těla, abychom techniky, které se cvičí v základních jógických pozicích uměli převádět.

lektor: Gabriela Juhásová (www.pohledpracoviste.com)

22/11 sobota 9:00 – 12:15 Bindu Yoga Studio

Cena: 750 Kč, / 1200.- oba workshopy